O przedszkolu

Od 1 września 2020 r. na podstawie Uchwały nr XXXI/950/2020 Rady m. st. Warszawy z dnia 18 czerwca 2020 r. Przedszkole nr 163 przeniosło się z ul. Markowskiej 18a na ul. Jagiellońską 28.

Historia przedszkola sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to właściciele "Konesera" (zakładów spirytusowych) zorganizowali dla dzieci swoich pracowników pierwszą ochronkę. Placówka przy ul. Markowskiej 18a funkcjonowała do wybuchu II Wojny Światowej, podczas której pomieszczenia naszego przedszkola służyły do tajnego produkowania dokumentów, stempli, a nawet części uzbrojenia. W latach pięćdziesiątych parter budynku był wykorzystany na biura "Konesera" oraz na zakładowy żłobek i przedszkole. W 1962 roku placówkę upaństwowiono. Zaś w 1990 roku zlikwidowano żłobek, którego pomieszczenia po modernizacji przekształcono w oddziały przedszkolne. Przedszkole nr 163 zajmowało parter kamienicy do do 31 sierpnia 2020 r.

Od 1 września 2020 r. tworzymy historię placówki w nowym miejscu.

Obecna siedziba, to dawna kamienica Bergsona, jeden z zabytków Starej Pragi. Powstała w latach 1911-1914 jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Od początku pełniła funkcje szkolno-wychowawcze: szkoły oraz dziennego przytułku dla dzieci. Przy budynku znajdowała się również synagoga (zburzona po wojnie, jej ruiny przyspano ziemią – obecnie jest to górka na przedszkolnym placu zabaw).

W latach 1948-1950 przebudowano obiekt na Teatr Żydowski, a przytułek na przedszkole. W 1950 roku nieruchomość przejęło miasto. Od grudnia 1953 r. mieścił się tu teatr lalkowy "Baj" i Przedszkole nr 13 (w późniejszym okresie przemianowane na Przedszkole nr 183).

Obecnie, po kompleksowej rewitalizacji, nadal jest to siedziba Teatru "Baj" oraz nowa lokalizacja Przedszkola nr 163, gdyż Przedszkole nr 183 otrzymało siedzibę przy ul. Wrzesińskiej.

Placówka zajmuje cztery kondygnacje. Funkcjonujemy w nowoczesnych, zmodernizowanych wnętrzach z nowym wyposażeniem. Budynek podlega ochronie konserwatorskiej, jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz w Rejestr Zabytków Województwa Mazowieckiego.

Nasze logo

Ten sympatyczny stworek nazywa się Miluś. Jago postać oraz imię stworka wymyśliły dzieci.

Co nas wyróżnia…

Placówka jest przedszkolem sześciooddziałowym dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna dba o wszechstronny rozwój dziecka zgodny z jego indywidualnymi potrzebami, realizując ciekawe formy edukacyjne (programy własne, projekty i przedsięwzięcia):

• "Miluś wam powie, jak dbać o zdrowie"

• "Mali badacze na start"

• "Znaleźć klucz do serca dziecka"(program adaptacyjny)

• "Zaczarowany świat komputerów"

• "Bajki pomagają dzieciom i rodzicom"

• "Poznajemy zawody"

• "Czytające przedszkola" Fundacji Cała Polska czyta dzieciom

• "Czyste powietrze wokół nas"

• "Kubusiowi przyjaciele natury"

• "NECIO" ogólnopolski projekt edukacyjny

W codziennej edukacji  wykorzystujemy twórcze metody pracy:

• edukację matematyczną wg prof. Gruszczyk-Kolczyńskiej,

• Metodę Dobrego Startu wg prof. M. Bogdanowicz,

• edukację przez ruch wg D. Dziamskiej,

• elementy metody  Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,

• metodę projektów badawczych

• pedgogikę zabawy

• biblioterapię

• metody aktywizujące

• sensodydaktykę

Wszystkie metody pracy z dzieckiem  uwzględniają podstawową formę jego aktywności-zabawę.

Film o naszym przedszkolu tutaj.

Poniżej linki do zdjęć wnętrz przedszkola po remoncie (kliknięcie w link otwiera poszczególne zdjęcie w przeglądarce):

Grupa I:  zdjęcie 1zdjęcie 2, zdjęcie 3

Grupa II:  zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3

Grupa III:  zdjęcie 1, zdjęcie 2

Grupa IV:  zdjęcie 1, zdjęcie 2

Grupa V:  zdjęcie 1, zdjęcie 2

Grupa VI:  zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3

Łazienki: piętro 1, piętro 2, piętro 2, piętro 3

Ogród przedszkolny:  zdjęcie 1, zdjęcie 2, zdjęcie 3, zdjęcie 4, zdjęcie 5, zdjęcie 6