Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego

29 września dzieci z grup III, IV, V i VI wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Gościniec Wiecha w Kawęczynie. Staropolskim zwyczajem gospodarz powitał nas chlebem i solą, a także… ciepłą herbatą i bułeczkami. W ten ciepły, jesienny dzień przedszkolaki przyjemnie i bezpiecznie spędziły czas, a jednocześnie zapoznały się z kulturą, pracą i życiem dawnej wsi.

Dzieci dowiedziały się jak powstaje chleb podczas zajęć p. „Od ziarenka do bochenka”. Poznały różne rodzaje zbóż i sposób wytwarzania mąki w żarnach, a nawet same próbowały rozdrabniać ziarna w stepie, czyli naczyniu wydrążonym w kłodzie drewna. Pani prowadząca zajęcia pokazała im, jak wkłada uformowane w bochenki ciasto do pieca chlebowego. W plenerze oglądały stare muzealne wiatraki z drewna.

W kuźni przedszkolaki słuchały opowieści o życiu na wsi przed laty. Nasze panie próbowały uruchomić miech kowalski, a dzieci z zachwytem patrzyły na rozgrzewanie i formowanie podkowy kowalskiej. Na pamiątkę dostaliśmy od kowala wybitą na miejscu monetę.

W gospodarstwie jest też mini skansen. Mogliśmy tam zobaczyć wystój wiejskich chat, zabytkowe naczynia, meble, sprzęty gospodarskie, stroje ludowe oraz drewniane zabawki. Dzieciom najbardziej podobała się drewniana kołyska.

Starsze grupy obejrzały też wnętrze starej szkoły, dowiedziały się jak uczyły się dzieci, kiedy nie było jeszcze zeszytów i długopisów.

Najwięcej radości przyniosła wszystkim przejażdżka wozem i  spotkanie ze zwierzętami: danielami, kucykami, osiołkami i końmi.

Na zakończenie pobytu młodsze dzieci bawiły się na placu zabaw i grały w piłkę, starsze zaś tańczyły na dyskotece.

Pełna wrażeń wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci! Zdjęcia do obejrzenia tutaj (link przekierowuje do galerii).